Jaká je nejdražší káva světa?

Často se zamýšlím, kde je hranice ceny kávy. Často je vysoká cena dána nejen samotnou kvalitou kávy, ale i jejím zpracováním. Určitě už řada z vás slyšelo o takzvané cibetkové kávě (Kopi Luwak). Která je považována za nejdražší kávu světa a o její hlavní zpracování se starají malé šelmy, které kávové třešně pojídají a díky trávicímu traktu dostává káva jedinčný charakter. Po vyloučení se káva zpracuje a upraží.

Problém dnešní doby je, že díky vysoké výkupní ceně této kávy se cibetky chovají v zajetí a jsou krmeny kávou jak na běžícím páse. Více než spokojená zvířátka tak představují vystresovanou zvěř, která je držena v zajetí pro účely obchodu… Při tomto pohledu už se Kopi Luwak nezdá tak OK.

Jenže Kopi Luwak není nejdražší kávou světa (její cena se pohybuje kolem 7200,- Kč/kg) Je tu káva která však sahá cenově ještě dál.

Black Ivory Coffee

Deset let se káva Black Ivory vyrábí procesem, při kterém jsou kávové třešně přirozeně rafinovány thajskými slony v odlehlé venkovské provincii Surin v Thajsku o které se starají rodiny a často je zachraňují před uvězněním a využíváním turisty.

Proces začíná výběrem Arabiky , která byla vybrána z nejvýše položených farem (1500 m.n.m.). Třešně kávy jsou dále přivezeny do Surinu, kde každá rodina pečující o slony smíchá třešně s oblíbeným jídlem slona. Mezi příklady patří: rýže, banán a tamarind. Tato kombinace pomáhá zajistit, aby si slon pochutnal a aby měl další vyváženou potravu.  Každý slon má svůj vlastní recept, protože jeho chuť, stejně jako u lidí, je subjektivní. Po požití začne trávicí proces, který může trvat 12 až 72 hodin v závislosti na množství potravy, které je již v žaludku slona.

Jak třešně vyjdou ven, jsou vyzvednuté třešně přivezeny do místní školy, kde se studentům středních škol v posledním ročníku platí brigáda a školáci tak třešně očistí a umyjí.

Jakmile jsou třešně vysušeny na určité procento vlhkosti, jsou oloupány a tříděny ručně na fyzické vady a podle velikosti zrn. Aby bylo zajištěno rovnoměrné pražení, jsou vybrány pouze ty největší velikosti zrn 

Dále jsou zrna pražené, zabalené v jednosměrném vaku s ventilem, aby byla zajištěna čerstvost, a odeslány. Pro zajištění čerstvosti se pražená káva Black Ivory vyrábí na zakázku a pražená káva se neskladuje.

K výrobě jednoho kilogramu kávy Black Ivory Coffee je zapotřebí přibližně 33 kilogramů kávových třešní. Výsledkem je velmi výrazný šálek s tóny čokolády / kakaa, koření (tabák a kůže), nádechem trávy a červených třešní. Black Ivory Coffee postrádá hořkost a je jemná, téměř podobná čajové komplexnosti. 

Tato káva je ve velké míře vyprodána a její množství je omezeno. Odběratelé jsou převážně nejluxusnější restaurace světa s Michelinskou hvězdou nebo pětihvězdičkové hotely. Malé množství kávy je poskytnuto také fanouškům kávy a balena je pouze po 35g.

Cena 1kg této kávy přesahuje 47 000,- Kč

Pokud se vám zdá cena příliš vysoká, tady máte deset nejdražších káv světa!

  1. Black Ivory Coffee – více než 47000,- Kč/kg
  2. Finca El Injerto Coffee – více než 22500,- Kč/kg
  3. Hacienda La Esmeralda– více než 22500,- Kč/kg
  4. Kopi Luwak – více než 7200,- Kč/kg
  5. Saint Helena Coffee – více než 3500,- Kč/kg
  6. Jamaican Blue Mountain Coffee – více než 2250,- Kč/kg
  7. Fazenda Santa Ines – více než 2200,- Kč/kg
  8. Starbucks Quadriginoctuple Frap – více než 1060,- Kč/šálek
  9. Los Planes Coffee – více než 1800,- Kč/kg
  10. Hawaiian Kona Coffee – více než 1500,- Kč/Kg

Tak co? Už máte vybranou tu svojí?